Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb

Asi 5 kilometrů od Náchoda se nachází pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Je součástí dělostřelecké tvrze Dobrošov, vybudované v rámci výstavby pohraničního opevnění z let 1937 – 1938.

Plné realizace dočkaly jen tři objekty

Opevnění měly tvořit dva pěchotní a dva dělostřelecké sruby, otočná dělostřelecká věž, minometná otočná věž a vchodový objekt. Vzhledem k definitivnímu zastavení prací v roce 1938 byly ale dokončeny jen tři z objektů, mezi nimi i pěchotní srub Jestřáb o kubatuře 3808 m3 betonu. Vzhledem k výtečnému výhledu do údolí Metuje bylo u něho počítáno s osazením pozorovacího zvonu, který by řídil palbu dělostřelecké baterie umístěné v objektu N-S 75 Zelený. K umístění pancéřového prvku však nikdy nedošlo. Za okupace srub přišel o střílnu na levé straně a její podobu dnes přibližuje maketa s houfnicí. Je také známo, že němečtí okupanti si tento objekt vybrali pro natáčení dokumentu o dobývání Maginotovy linie.



Seznam jmen posádky

Z důvodu nedostatečného připravení zde byla nasazena v září 1938 jen prozatímní posádka v počtu 25 mužů. Přebývala doslova v „polních podmínkách“ a to při pouze improvizovaném vyzbrojení srubu. Po Mnichovu zde zůstal jen strážní oddíl. Z této doby se dodnes uchovaly na stěně ubikace kresby, včetně nedokončeného jmenného seznamu osádky.

 

Fotogalerie

 

Kudy na Jeřáb?

K tomuto srubu jako k mnoha dalším můžete zamířit autem, odstavit ho na vyhrazeném parkovišti a dojít pěšky, ale atmosféru lépe nasajete, pokud využijete naučnou stezku okolo pevnosti Dobrošov. Na jejím začátku poznáte Jiráskovu chatu, dojdete k rozcestníku v Dobrošově, cesta vás zavede ke srubům Můstek a Zelený. Další rozcestník vás nasměruje k objektům  Polsko, Hrobka a Jirásek a v závěru cesty na vás čeká pěchotní srub Jeřáb.