Údolí Peklo – při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem se v malebné přírodě při soutoku Metuje s Olešenkou rozkládá údolí Peklo. Obklopují jej svahy Dobrošova a Sendražského kopce a navzdory pekelnému názvu tu najdete romantické místo s vyhlášenou stylovou výletní restaurací a oblíbenou osadou.

Čertovsky pěkná romantika

V roce 1923 byla vybudována v údolí výletní cesta a dnes je Peklo křižovatkou několika turistických tras a cyklostezek. Jedna z nich vás zavede po proudu řeky Metuje do asi pět kilometrů vzdáleného Nového Města nad Metují. Druhá, vedoucí opačným směrem podél Olešenky, vám přímo pod nos naservíruje nedalekou zříceninu středověkého hradu Frymburk. Zdejší údolí navštívila celá řada známých osobností, mezi nimi Eduard Vojan, Guth Jarkovský či Alois Jirásek, kterého navíc místo inspirovalo k napsání povídky „V Pekle“. Dodnes je její připomínkou kámen s nápisem Ženichův hrob, který můžete spatřit na pravém břehu Olešenky, asi o 200 metrů dál.



Pekelné lahůdky i na talíři

Původně stával v Pekle mlýn nazývaný Pekelec. Ten byl v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče přestavěn pro majitele novoměstského zámku, pana Bartoně, na výletní restauraci. Přestavbou s použitím prvků lidové architektury mlýn získal vzhled citlivě zapadající do zdejší přírodní scenérie. Stylová restaurace známá jako Bartoňova útulna ukrývá interiér bohatě zdobený mnoha nápaditými čertovskými motivy a i zdejší jídelníček nabízí vybrané pekelné lahůdky. Pochutnat si můžete třeba na Luciferově kotlíku či Pekelské pánvi a domů si odtud pak můžete odnést třeba medovinu a med Pekelských včel. Pro děti je připravený koutek s pískovištěm, klouzačkami a houpačkami.

 

Tip na výlet!

Pokud se vydáte do údolí Pekla, doporučujeme spojit strávený čas zde s procházkou podél proudu Metuje. Na vyšlapané cestě po břehu řeky zažijete nejednu romantickou chvilku a odpočinout si můžete na některé z laviček a užívat si výhledů po údolí.

 

Fotogalerie

 

Kudy do Pekla?